Submissions

Login or Register to make a submission.

Submission Preparation Checklist

As part of the submission process, authors are required to check off their submission's compliance with all of the following items, and submissions may be returned to authors that do not adhere to these guidelines.
  • The submission has not been previously published, nor is it before another journal for consideration (or an explanation has been provided in Comments to the Editor).
  • The submission file is in OpenOffice, Microsoft Word, or RTF document file format.
  • Where available, URLs for the references have been provided.
  • The text is single-spaced; uses a 12-point font; employs italics, rather than underlining (except with URL addresses); and all illustrations, figures, and tables are placed within the text at the appropriate points, rather than at the end.
  • The text adheres to the stylistic and bibliographic requirements outlined in the Author Guidelines.

Author Guidelines

>>> Szerzői útmutatók >>>

YBL Journal

<ANGOL FORDÍTÁSRA VÁR>

Irányelvek leendő szerzőinknek

  • A leadott kéziratoknak meg kell felelnie a folyóirat tartalmi és formai követelményeinek, valamint a hazai és nemzetközi tudományos közösség által a tudományos igényességű írásművekkel szemben megfogalmazott elvárásoknak. Ebben segítséget nyújtunk az alábbi dokumentumokkal, melyeket javasolunk tanulmányozni a kézirat online felületünkön történő feltöltése előtt

  • Az Ybl Journal of Built Environment csak eredeti, a szerző, illetve szerzőtársai által közösen készített, máshol még nem megjelent, illetve megjelenés alatt sem levő kéziratokat közöl.

  • Többszerzős kéziratnál a kéziratot beküldő/feltöltő szerző a felelős a tanulmányban nevesített szerzőtársakkal közös munkáért. A folyóirat nem vizsgálja többszerzős kéziratoknál az egyes szerzők százalékos arányát a közös munkában.

  • A leadott kéziratok egyaránt lehetnek elméleti és gyakorlati megközelítésűek, tartalmazhatnak online és hagyományos, kvalitatív, kvantitatív és egyéb módszerekkel megvalósított saját kutatást, szekunder kutatás újraelemzését, szakértői interjúk elemzését, kísérleti beszámolókat, a jövőre vonatkozó trendelemzéseket, előrejelzéseket vagy könyvismertetést.

  • A szerző(k) a kézirat beküldésével/feltöltésével, mint tevőleges magatartással kijelenti, hogy az saját tudományos eredményeit tartalmazza, azt más tudományos laphoz, kötethez nem nyújtja/nem nyújtotta be, további személy(ek)nek nincs olyan szerzői vagyoni/felhasználási joga, amely korlátozná, akadályoztatná a publikáció Ybl Journal of Built Environment által történő megjelentetését. Továbbá nyilatkozik arról is, hogy a publikációban megjelent illusztrációs anyag (kép, ábra, táblázat, egyéb illusztráció stb.) nem áll szerzői jogvédelem alatt.

  • A szerző(k)nek joga van megismerni a lektori véleményeket.

  • Plágium és korábbi tanulmánnyal történő legalább 33%-os egyezőség esetén a folyóirat automatikusan elutasítja a közlést.

  • Amennyiben a szigorú ellenőrzés ellenére is sikerül valakinek plagizált, vagy legalább 33%-os egyezőséget mutató, vagy a felhasználás tekintetében szerzői és egyéb jogot sértő tanulmányt megjelentetni, s ez később kiderül, úgy a szerkesztőség a tanulmányt törli a weboldaláról, de meghagyja a szerző nevét és a tanulmány címét, s megadja szöveges formában a törlés tényét. Az ilyen szerzők többé nem publikálhatnak a folyóiratban, de korábbi publikációik (amennyiben azok nem plágiumok, illetve nem érvényes rájuk az 33%-os szabály) megmaradhatnak.

  • A megjelentetett kézirattal kapcsolatos bárminemű jogsértő magatartásért egyedül a tanulmány szerzőjét terheli a felelősség. Az ilyen esetekben az Ybl Journal of Built Environment kizár mindennemű felelősséget.

Lektorálás folyamata

  1. A kézirat szerzője (több szerző esetén az a szerző, aki a szerkesztőséggel a kapcsolatot tartja) regisztrál a folyóirat online felületén, s feltölti a megjelentetésre szánt, a folyóirat formai követelményeknek megfelelő kéziratot.
  2. A kéziratot a szerkesztőbizottság titkára plágiumellenőrzésre küldi - a feltöltéssel a szerző magára nézve elfogadja, hogy amennyiben a feltöltött kézirat plágium, vagy legalább 33%-a megjelent már korábban, úgy a szerkesztőség automatikusan elutasítja a közlést.
  3. Amennyiben a kézirat nem felel meg a formai követelményeknek, úgy arról a szerkesztőbizottság titkára értesíti a szerzőt, s amíg a szerző a megfelelő formázást nem végzi el, írása nem adható ki lektorálásra.
  4. A szerkesztőbizottság titkára, a szerkesztőbizottság elnökének véleményét kikérve a kéziratot a téma szerint illetékes rovatvezetőnek juttatja el, aki a rovathoz tartozó szerkesztőbizottsági tagok segítségével kiválasztja a két független lektort. A lektorok felkérését a rovatvezető végzi.
  5. A lektorok kiválasztásának fontosabb szempontjai:
    1. tudományos (PhD, CSc, DSc) fokozattal rendelkeznek
    2. az adott szakterület elismert szakemberei
    3. vállalják, hogy a megadott határidőre átolvassák és lektorálják a megküldött kéziratot
  6. A szerkesztőbizottság titkára a lektorálásra megküldés előtt a szerző nevét kitörli annak érdekében, hogy a lektorok függetlensége ilyen aspektusból is biztosított legyen.
  7. A lektoroknak 30 napjuk van arra, hogy a kéziratot elolvassák, s véleményüket megfogalmazzák az alábbiak szerint:
    1. átalakítás nélkül közlésre alkalmas
    2. átalakítással közlésre alkalmas (írásban iránymutatást ad, hogy mely részt célszerű átdolgozni, kiegészíteni)
    3. közlésre nem alkalmas
  8. Amennyiben a két lektor véleménye jelentősen eltér egymástól (egyik lektor nem tartja közlésre alkalmasnak, a másik lektor átalakítás nélkül tartja közlésre alkalmasnak), akkor
    1. a szerkesztőbizottság felkéri a két lektort szakmai véleményének konszenzuson alapuló megváltoztatására. Ha ez nem sikerül, akkor
    2. a szerkesztőbizottság tudományos titkára által felkért szerkesztőbizottsági tag, vagy a téma szerint illetékes rovat vezetője harmadik lektorként véleményezi a tanulmányt. Ebben az esetben azonban csak az átalakítással közlésre alkalmas, vagy a közlésre nem alkalmas vélemény fogalmazódhat meg.
      Olyan tanulmány nem jelenhet meg, amelyet a két lektor nem tart megjelenésre alkalmasnak.
  9. A szerkesztőbizottság a publikációs felületen értesíti a kézirat szerzőjét a következőkről:
    1. az átalakítás nélkül közlésre alkalmas, illetve az átalakítással közlésre alkalmas véleményről (ez utóbbinál a lektori véleményt is leírva, de a lektor anonimitását megőrizve), valamint
    2. a közlemény megjelenésének várható időpontjáról.
  10. Amennyiben a lektorok átalakítással közlésre alkalmasnak találják a kéziratot, a megjelenés várható időpontjának teljesülése érdekében kérjük a szerző(ke)t, hogy 30 napon belül végezzék el a kért javításokat és küldjék vissza a javított kéziratot. Többször előforduló hosszabb javítási idő befolyásolja jövőbeli kéziratok befogadását.
  11. A visszaküldött javításokat a lektorok ellenőrzik a közlés előtt - erre 15 nap áll rendelkézésükre.
  12. A közlésre nem alkalmas kéziratokat a szerkesztőbizottság nem őrzi meg.

Plágium ellenőrzés

A szerkesztőbizottság az Óbudai Egyetem könyvtárának segítségével végzi a kéziratok plágium ellenőrzését, annak biztosítása érdekében, hogy a közzétett tartalom eredeti és megbízható legyen.

Privacy Statement

Folyóiratunk adatvédelmi irányelvei megegyeznek az Óbudai Egyetem adatvédelmi irányelveivel, melyek részletesen itt érhetők el.